Kable do ładowania samochodów elektrycznych – na co zwrócić uwagę

Kable elektryczne to o wiele więcej niż tylko złącza. Kable do ładowania samochodów elektrycznych zostały zaprojektowane zgodnie z najwyższymi standardami, co czyni je niezbędnymi dla wszystkich właścicieli aur elektrycznych. Niewłaściwy dobór może spowodować poważne problemy, które mogą spowodować niedopasowanie parametrów inwertera auta do ładowarki wallbox.

W tym przewodniku postaramy się odpowiedzieć na wszystkie ważne pytania dotyczące kabli do samochodów elektrycznych, które możesz mieć. Opowiemy o tym, jaki typ i grubość kabla najlepiej nadaje się do różnych stacji ładowania i dlaczego tak ważne jest używanie dobrej jakości przewodu przy podłączaniu jakiegokolwiek urządzenia do gniazdka w ogóle.

Jaki przewód do auta elektrycznego?

Samochody elektryczne są coraz popularniejsze, a jedną z ich najważniejszych cech jest szybkość ładowania. Jeśli szukasz kabla, który naładuje akumulator twojego samochodu, nie mając w zasięgu ręki gniazdka lub chcesz poczekać do rana, zanim podłączysz samochód elektryczny to komercyjnej stacji ładowania, upewnij się, że masz masz kabel do ładowania z właściwą wtyczką. Zebraliśmy kilka sugestii opartych zarówno na danych technicznych, jak i liczbach, które pomogą w podjęciu decyzji, aby kupujący wiedzieli, co jest najlepsze nie tylko teraz, ale także w przyszłości, kiedy będą potrzebowali napraw w domu, bo kto lubi czekać?

Kable do ładowania samochodów elektrycznych są stosunkowo nowym zjawiskiem, więc nie wszystkie ich cechy zostały jeszcze szeroko omówione. Samochody elektryczne mogą być ładowane za pomocą przewodu elektrycznego. Jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze niż zbiorniki paliwa, które trzeba napełniać na stacjach benzynowych. przewody te są dostępne w różnych długościach i grubościach. Podobnie kwestie ergonomii i kompatybilności przewodów do ładowania samochodów elektrycznych stają się istotne ponieważ jest to element który jest wykorzystywany bardzo często.

Co jest takiego szczególnego w tych kablach do samochodów elektrycznych? Są one integralnym elementem w trakcie częstego ładowania elektryka. Od nich zależy wygoda i bezpieczeństwo ładowania samochodu elektrycznego.

Trwałość kabli jest bardzo istotna. Muszą nie tylko przewodzić duży prąd ale powinny być również odporne na zginanie, zgniecieni i warunki atmosferyczne. To dlatego dobre przewody do ładowania samochodów elektrycznych zwykle kosztują kilkaset złotych. Mądry wybór, w końcu się zwróci, lepiej więc nie kupować na ślepo.

Zapraszam więc wszystkich, którzy do tej pory rozważali zakup nowych kabli do ładowania samochodu elektrycznego, do przeczytania poniższego przewodnika; niezależnie od tego, jaka decyzja została już podjęta, oto kilka dodatkowych rad, które mogą ułatwić podjęcie decyzji następnym razem

Rodzaje ładowarek i kabli do ładowania samochodów elektrycznych

Po pierwsze, warto wiedzieć, jaka jest różnica między kablem do ładowania elektrycznego samochodu lub ciężarówki a ładowarką przenośną, którą można podłączyć do gniazda 230V AC. Niekonsekwentne nazewnictwo stosowane przez sprzedawców może czasami wprowadzać w błąd.

Mogą oni nazywać kabel „ładowarką”, mimo że termin ten bardziej precyzyjnie odnosi się do większych urządzeń, które są źródłem prądu do ładowania i musza być podłączone do gniazda 230V lub bezpośrednio do instalacji trójfazowej.

Każdy samochód elektryczny jest wyposażony w gniazdo (lub gniazda) ładowania. Zdecydowana większość, 99%, używa rozwiązań przewodowych. Pojazdy elektryczne mogą być ładowane bezprzewodowo, ale jest to opcja dla droższych modeli. Skupmy się tutaj wyłącznie standardowych gniazdach do ładowania samochodów elektrycznych, ponieważ stanowią one większość rynku.

Istnieją dwa główne sposoby, w jakie samochód elektryczny może być ładowany:

  • Ładowanie prądem przemiennym – czyli takim jaki płynie w domowej instalacji elektrycznej. W zależności od zastosowanej ładowarki możliwe jest użycie od 2kW do 22 kW.
  • Ładowanie prądem stałym – możliwe jest na stacjach ładowania samochodów elektrycznych. Użycie prądu stałego daje możliwości szybkiego ładowania, nawet 150 kW w ciągu godziny.

Niezależnie od rodzaju ładowarki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj wtyczki jaka jest w samochodzie elektrycznym.

Pojedyncze gniazdko do ładowania samochodów elektrycznych znajduje w każdym aucie elektrycznym. Na rynku obowiązuje kilka standardów gniazd które pozwalają korzystać zarówno z ładowania prądem stałym jak i przemiennym.

Kiedy kupujesz kabel do ładowania samochodu elektrycznego możesz rozróżnić dwa główne typy – Type 1 i Type 2. Łatwo jest sprawdzić, który z nich będzie kompatybilny z Twoim pojazdem, ponieważ wszystkie europejskie samochody wyprodukowane po 2019 roku używają nowszego, bardziej standardowego typu wtyczki „Type 2” (choć niektóre kraje, takie jak Francja, nadal szeroko reklamują swoje pojazdy w oparciu o starszą technologię).

Jeśli nie jesteś pewien, jaki typ będzie najlepszy, sprawdź przed zakupem specyfikacje lub listy producentów; zazwyczaj informują one użytkowników, z jakimi modelami mają do czynienia, by nie było niespodzianek, gdy przyjdzie czas na instalację.

Kable z wtyczkami type 1 i type 2 mają różne możliwości ładowania. Pierwszy z nich obsługuje tylko jedną fazę, podczas gdy drugi może ładować samochód elektryczny w każdej z trzech faz, pod warunkiem, że przepływa przez niego wystarczająca ilość energii – co oznacza, że mogą one być w stanie zapewnić szybsze ładowanie niż kable, które są ograniczone tylko do dwóch faz transferu energii

Jakość kabla do ładowania samochodu elektrycznego ma znaczenie! Dobry kabel pozwoli na prawidłowe uziemienie, dzięki czemu nie spowodujesz zwarcia w swoim urządzeniu lub niechcianych wahań napięcia przypadkowo podłączając coś innego do gniazdka w pobliżu . Jeśli cokolwiek z tego, jak solidnie wygląda, wydaje Ci się niepewne, zwróć na to uwagę.

Szybkość, z jaką naładujesz swój samochód elektryczny, będzie zależała od wielu czynników, w tym od użytego kabla do ładowania i tego, jak szybko samochód elektryczny może przyjąć energię. Nie wszystkie auta elektryczne i hybrydy PHEV mają moc 22 kW, więc przed zakupem kabli do ładowania upewnij się, że obsługują one ten poziom mocy, aby uzyskać maksymalną skuteczność w ładowaniu pojazdów tak szybko, jak to możliwe.

Kabel do ładowania auta elektrycznego jedno i trójfazowe

Ilość energii, która może przepłynąć przez przewód jest ograniczona przez jego opór. Im większy jest jego przekrój, tym mniej ciepła będzie generowane płynący w nim prąd a szybkość ładowania samochodu elektrycznego będzie większa.

Odpowiedni przekrój kabla i brak nagrzewania z kolei wpływa korzystnie na izolację przewody. Przegrzewanie podczas ładowania sprawia, że izolacja na przewodzie do ładowania zacznie pękać z powodu ciągłego użytkowania.

Oto dlaczego trójfazowy kabel 24kW jest lepszym wyborem do ładowania samochodu elektrycznego. Jednofazowy kabel 11 kW znajdzie natomiast zastosowanie w przypadku samochodów hybrydowych PHEV w których moc ładowania przeważnie ograniczona jest do 3 lub 7 kW.

Jaki kabel do ładowania samochodu elektrycznego wybrać?

Przedstawiliśmy najważniejsze informacje o kablach do ładowania samochodów elektrycznych. Mamy nadzieję, że udało Ci się usystematyzować wiedzę w tym temacie i teraz już wiesz, który kabel jest odpowiedni dla Twojego samochodu.

Odpowiedni wybór pozwoli cieszyć się szybkim i tanim ładowaniem auta elektrycznego.  Odpowiednie złącze to dopiero połowa sukcesu. Długi kabel do ładowania o odpowiednim przekroju pozwoli na komfortowe korzystanie zarówno z domowych ładowarek wallbox jak i stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Szukając odpowiedniego kabla warto sprawdzić ofertę sklepu internetowego z akcesoriami do samochodów elektrycznych.