Instalacja fotowoltaiczna on-grid czy off-grid?

Instalacja fotowoltaiczna on-grid czy off-grid?

Energia słoneczna z paneli fotowoltaicznych jest obecnie czymś więcej niż tylko sposobem na obniżenie kosztów i zaoszczędzenie energii; jest to również jedna z najbardziej wydajnych, przyjaznych dla środowiska i opłacalnych alternatyw energetycznych.

Ponadto, spadające koszty instalacji PV i dotacje sprawiają, że systemy te są bardziej przystępne niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z tym należy poważnie rozważyć instalację zestawu fotowoltaicznego i ponownie rozważyć swój wybór.

Obecnie stosowane są dwa podstawowe typy systemów fotowoltaicznych:

 • zestawy fotowoltaiczne podłączone do sieci energetycznej on-grid
 • zestawy fotowoltaiczne niezależne do sieci energetycznej off-grid

Oto krótki opis każdego stylu, a także jego zalety i wady.

On-grid to system fotowoltaiczny jest podłączony do sieci elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna jest bezpośrednio podłączona do sieci elektrycznej zakładu energetycznego. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd zmienny o wymaganej specyfikacji, który jest następnie wykorzystywany do zasilania urządzeń w Twoim domu. Energię z fotowoltaiki można również wykorzystać do ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydy typu PHEV. Nadwyżka trafia do sieci elektrycznej.

Takie rozwiązanie jest z reguły najbardziej opłacalne, ponieważ do zbudowania systemu paneli słonecznych wystarczą panele fotowoltaiczne, falowniki i elementy montażowe. Panele słoneczne są również najbardziej wydajnym i stabilnym sposobem wykorzystania energii słonecznej .Zamiast magazynować energię elektryczną w akumulatorach, które są kosztowne i z czasem ulegają zniszczeniu, bardziej przyjazne dla środowiska jest wykorzystanie paneli słonecznych, gdy pracują na pełnych obrotach.

Jedną z najistotniejszych wad technologii on-grid jest to, że w przypadku awarii sieci energetycznej, domowa instalacja fotowoltaiczna zostanie wyłączona, aby chronić pracowników zakładu energetycznego, którzy próbują przywrócić linię wysokiego napięcia.

Zalety instalacji on-grid:

 • Jest to niedroga i prosta w użyciu opcja.
 • Cała ta dodatkowa moc może zostać wchłonięta przez sieć.
 • Obniża to dziesięciokrotnie koszt energii elektrycznej.
 • Wallbox daje możliwość darmowego ładowania samochodu elektrycznego.
 • … i oznacza to również, że można korzystać z ekologicznego ogrzewania bez obawy o wysokie koszty.
 • Nie musisz wprowadzać żadnych poważnych zmian w swoim stylu życia..

Wady instalacji on-grid:

 • Są to systemy solarne, które nie posiadają magazynu energii, i są wyłączane podczas dużej awarii sieci energetycznej.

Off-grid to system fotowoltaiczny, który nie jest podłączony do sieci elektrycznej

Pozasieciowe systemy fotowoltaiczne produkują energię bez konieczności podłączenia do sieci elektrycznej. Jednak do ich funkcjonowania potrzebne jest dodatkowe wyposażenie.Ponadto, panele słoneczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną, która jest przechowywana w akumulatorach domowych. Energia elektryczna wytworzona przez panele fotowoltaiczne nie jest wprowadzana do sieci przedsiębiorstwa energetycznego, lecz przechodzi przez regulator ładowania, który zarządza procesem ładowania akumulatorów i wydłuża ich żywotność, zapobiegając przeładowaniu i uszkodzeniu.

Kiedy system solarny jest podłączony do panelu elektrycznego Twojego domu, działa jako niezależne źródło energii. Magazyn energii może być używany jako zasilanie awaryjne nawet w przypadku awarii sieci elektrycznej. Inwerter przekształca energię zawartą w akumulatorach (prąd stały, DC) w prąd zmienny o charakterystyce odpowiedniej dla danego obszaru. Jest to

Regulator ładowania i magazyn energii to dodatkowe wydatki w przypadku systemów fotowoltaicznych off-grid. Ta technika jest natomiast idealna dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na wysokie koszty początkowe i chcą być całkowicie niezależni od dostaw energii z zakładu energetycznego.

Systemy fotowoltaiczne off-grid często produkują więcej energii niż zużywają, co może powodować marnotrawstwo energii. W związku z tym, przy korzystaniu z zestawu off-grid, krytycznym jest posiadanie magazyny energii zdolnego do przechowywania dodatkowej wytworzonej energii.

Na wypadek sytuacji awaryjnej dobrze jest też mieć zapasowy generator prądu.

Zalety instalacji off-grid:

 • Pozwalają one odejść od sieci i być samowystarczalnym.
 • Mają one wystarczająco dużo energii, aby zasilać magazyn energii przez kilka godzin.
 • Świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie dostawy energii elektrycznej są niestabilne.
 • Można je w prosty sposób rozbudowywać.
 • Niektóre samochodu elektryczne mogą służyć jako magazyn energii i w ten sposób powiększyć maksymalną pojemność układu.
 • Systemy te pozwalają w pełni wykorzystać posiadaną moc i zminimalizować emisję CO2. Są one również korzystne dla środowiska, ponieważ zmniejszają zużycie energii.

Wady instalacji off-grid:

 • Wymagają regularnej konserwacji i samodzielnego rozwiązywania problemów.
 • Inwestycje w magazyny energii są dość kosztowne, od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jaka jest różnica między energią słoneczną on-grid i off-grid?

Przy zakupie systemu fotowoltaicznego należy zastanowić się, co jest najważniejsze.Zestaw off-grid jest rodzajem systemu zasilania energią słoneczną, który pozwala osobom, które nie chcą polegać na przedsiębiorstwie energetycznym i mieć dostęp do energii elektrycznej nawet podczas powszechnych przerw w dostawie prądu. Osoby, którym zależy na spokoju ducha i chcą po prostu obniżyć rachunki za prąd, wybiorą niezawodne i tanie rozwiązanie on-grid, które nie wymaga zakupu drogich magazynów energii i ich regularnej wymiany. Różnice między tymi dwoma systemami są bardzo duże. Różni są także klienci, do których są one skierowane.

Hybrydowy system inwerterowy łączy w sobie zalety obu systemów. W tym scenariuszu dom jest całkowicie samowystarczalny i wykorzystuje tylko energię z sieci. W nocy, dodatkowa energia elektryczna jest przechowywana w akumulatorach, które są wykorzystywane do zasilania domu w tych godzinach.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *