Co to jest samochód hybrydowy

Jak działa samochód hybrydowy

Samochód hybrydowy to pojazd, który czerpie swoją moc z dwóch źródeł: jedno to silnik spalinowy, a drugie to silnik elektryczny. Oznacza to, że może on wykorzystywać benzynę lub ropę do jazdy, ale posiada również akumulator elektryczny, który pozwala mu działać na samej energii elektrycznej na krótkich dystansach przy niskich prędkościach. Samochody hybrydowe są postrzegane jako jedno z rozwiązań problemów związanych zarówno z wysokimi kosztami paliwa, jak i rosnącymi obawami o zanieczyszczenie środowiska.

W typowym samochodzie hybrydowym silnik elektryczny działa jak rozrusznik silnika. Silnik spalinowy wyłącza się po osiągnięciu określonej prędkości, a silnik elektryczny zasila samochód bezpośrednio, aż do momentu zahamowania lub całkowitego zatrzymania. Pozwala to zaoszczędzić benzynę.

Samochód hybrydowy jakie paliwo

Zasilanie samochodu hybrydowego może pochodzić z różnych źródeł, takich jak benzyna, olej napędowy/autogaz, alkohol, gaz płynny (gaz ziemny), nafta lub elektryczność. Najpopularniejsze są samochody hybrydowe z silnikami benzynowymi. Wiele prostych silników np. Toyoty, Lexusa czy Mitsubishi dobrze toleruje LPG. Z kolei Peugeot i Mercedes rozwijają też hybrydy z wykorzystaniem silników wysokoprężnych.

Czy samochód hybrydowy trzeba ładować

Samochód hybrydowy nie musi być doładowywany, ponieważ może czerpać energię zarówno z silnika spalinowego, jak i energii odzyskanej z hamowania.

Phev to hybryda typu plug-in z silnikiem elektrycznym i większym akumulatorem, który napędza pojazd na krótkich dystansach i przy niskich prędkościach. Akumulator w hybrydzie plug-in można naładować używając specjalnej ładowarki do samochodów elektrycznych i hybryd.

Jeśli Twoja Toyota Prius PHEV jest w użyciu, możesz naładować akumulator odłączając go od układu napędowego za pomocą hamowania odzyskowego. Podłącz wtyczkę do gniazdka, a następnie rozpocznij ładowanie za pomocą gniazdka lub ładowarki oferującej szybkie ładowanie.

Czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego

Główną różnicą pomiędzy samochodem elektrycznym a hybrydowym jest sposób, w jaki uzyskują one swoją moc. Samochód elektryczny wykorzystuje wyłącznie energię elektryczną zgromadzoną w akumulatorach, podczas gdy samochód hybrydowy posiada również silnik spalinowy.

Dodatkowa różnica między samochodami elektrycznymi a pojazdami hybrydowymi polega na tym, że jeden czerpie swoją moc wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej na przykład z paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych do ładowania akumulatorów, podczas gdy drugi opiera się dodatkowo na tradycyjnym silniku spalinowym do napędu.

Zaletami samochodu elektrycznego są niższe koszty utrzymania, zerowa emisja spalin i brak konieczności wymiany oleju. Niektóre samochody elektryczne posiadają funkcję V 2 H czyli mogą nie tylko pobierać energię z ładowarki ale też oddawać ją. W ten sposób samochód elektryczny jako magazyn energii sprawdza się doskonale.  Wadą jest jednak to, że samochody elektryczne mogą wymagać więcej czasu na ładowanie akumulatorów niż tradycyjne pojazdy, zwłaszcza gdy planowany jest więcej niż jeden postój w ciągu jednego dnia.

Jaki samochód hybrydowy kupić

Samochody hybrydowe są postrzegane jako jedno z rozwiązań problemów związanych zarówno z wysokimi kosztami paliwa, jak i rosnącymi obawami o zanieczyszczenie środowiska. Zalety samochodów hybrydowych są takie, że mogą one zaoszczędzić pieniądze, nie zanieczyszczają środowiska tak bardzo i dają większą kontrolę nad zużyciem energii przez samochód. Wadą jest to, że ich zakup kosztuje więcej niż innych typów pojazdów.

Czy opłaca się kupić samochód hybrydowy

Pytanie o to, czy opłaca się kupić samochód hybrydowy, jest trudne. To, czy warto kupić samochód hybrydowy, zależy od tego, jak często korzystasz z pojazdu i jaki rodzaj układu napędowego preferujesz. Na przykład, jeśli większość Twoich podróży odbywa się na krótkich dystansach w obszarach miejskich z dużą ilością korków i zatrzymań to hybryda będzie dobrym rozwiązaniem.

Z punktu widzenia kosztów paliwa, posiadanie samochodu hybrydowego ma zarówno plusy, jak i minusy.

Z jednej strony, koszty utrzymania są niższe, ponieważ silnik zużywa się w mniejszym stopniu. Zużycie benzyny podczas jazdy w mieście jest dużo niższe niż w tradycyjnym samochodzie. Biorąc jednak pod uwagę rosnące ceny paliw, bardziej ekonomiczna okazuje się jazda wyłącznie na prądzie w samochodzie elektrycznym.

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *